ترسهای مخرب

عوامل ایجاد ترسهای مخرب در زندگی ما چیست ؟ |ترسهای مخرب

بدون ديدگاه

ترس مخرب چیست ؟ چه اتفاقی می افتد که ترسهای مخرب به سراغ ما می آیند ؟ ترس به خودی خود می تواند عاملی برای ایجاد انگیزه در افراد باشد برای مثال شما از ترس آینده انگیزه پیدا می کنید تا بتوانید به موفقیت های بزرگ برسید .

چه زمانی ما از ترس به عنوان یک عامل مخرب استفاده می کنیم عاملی که زندگی ما را مختل می کند و باعث می شود نتوانیم در شرایط عادی به سر ببریم .

  • ترسهای مخرب چه ترسهایی هستند ؟

اگر مشغول رانندگی در بزرگراه شوید حتما تابلوهای بزرگراه را می بینید وقتی شما با سرعت زیادی حرکت می کند و به آنها نزدیک می شوید در نتیجه به صورت غیر واقعی آن تابلوها بزرگ می شوند .

در زندگی واقعی ترسهای مخرب دقیقا شبیه همین تابلوهای بزرگراه است ،ترسهایی که واقعا بزرگ نیستند اما به دلیل طرز فکر و زاویه ی دید شما تبدیل به ترسهای مخرب می شوند .

ترس یک احساس طبیعی قدرتمند و ذاتی است که شامل یک سری از واکنش های بیولوژیکی است که در مواقع بروز خطر ایجاد می شود .اما اگر میزان این احساس بیشتر از حد معمول باشد بدن با ترشح هورمون های استرس زا سبب می شود تا فرد کنترل خود را از دست بدهد .

در این شرایط ترس که یک عامل مفید است به یک عامل مخرب تبدیل می شود که سبب می شود سلامتی روحی و جسمی فرد به خطر بفتد .

ترسهای مخرب

  • نداشتن اعتماد به نفس کافی 

یکی از دلایل ایجاد ترسهای مخرب نداشتن اعتماد به نفس کافی است .زمانی که شما خودتان را باور نداشته باشید در نتیجه دچار نوعی بی اعتمادی نسبت به خودتان می شوید در این صورت ترس از آینده ،ترس از پذیرفته نشدن میان مردم ،به سراغ شما می آید .

این فوبیا تمام ذهن شما را پر خواهد کرد زیرا افرادی که فاقد اعتماد به نفس کافی هستند معمولا منفی نگر هستند این افکار منفی در قالب پرسش هایی ذهن شما را فرا می گیرد .

مثلا اگر نتوانم به موفقیت برسم چه می شود ؟ اگر همسرم مرا رها کند چه اتفاقی می افتد ؟ اگر تصادف کنم ؟ و ده ها سوال مشابه به این سوالات که سبب میشود ذهن شما درگیر ترسهای مخرب شود و به زندگی شخصی و شغلی شما آسیب های جدی وارد شود .

برای جلوگیری از این اتفاقات اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و سعی کنید عوامل ترس های خود را شناسایی و آنها را از بین ببرید .

  • اتفاقات و ترس های گذشته 

یکی از دلایل ترسهای مخرب اتفاقات بد در گذشته است ،اتفاقاتی که همیشه و همواره شخص را دچار نگرانی و ترس می کند تا جایی که این ترسها به ترسهایی مخرب تبدیل می شوند ترسهایی که آرامش را از فرد سلب می کنند .

ممکن است در کودکی فردی یک اتفاق بد را از سر گذرانده باشد و این خاطره تا سالها همراه او باشد تا جایی که با دیدن اتفاقات مشابه فرد حالت عادی خود را از دست می دهد و نمی تواند به روند عادی زندگی خود ادامه دهد .

حال چگونه می توانیم از این ترسهای مخرب دور بمانیم ؟ و یا اگر کسی در اطراف ما دچار چنین رفتارهایی است چه عکس العملی باید نشان دهیم .در مرحله ی اول شما باید ذهن خود را مثبت کنید و از اندیشیدن به گذشته بپرهیزید .

حال این سال پیش می آید که چگونه میتوانیم ذهن خود را مثبت کنیم ؟ برای این کار باید بتوانید خاطرات گذشته را دور بریزید به این معنی که شما باید با ترسهای خود روبرو شوید و واقعیت را بپذیرید و سپس برای همیشه آنها را دور بریزید .

  • محیط و افراد منفی 

یکی از دلایل ترسهای مخرب قرار گرفتن در محیط های رعب آور و ارتباط با انسانهای فوق العاده منفی است .این گونه افراد با افکار منفی مدام در حال سرزنش شما هستند و افکار شما را تحت تاثیر قرار می دهند .

آنها حتی اگر شما را سرزنش نکند حرفی دارند که در آنها موجی از آسیب های روانی نهفته است که سبب می شود ترسهای شما چند برابر شود و شما به خود آسیب بزنید .

محیط هم تاثیر زیادی می تواند در رفتار شما داشته باشد سعی کنید از محیط های منفی دوری کنید .زیاد اخبار گوش ندهید و مسائل فاجعه بار را دنبال نکنید در این صورت می توانید ترسهای مخرب خود را از میان بردارید .

 

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

  تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.