راههای مقابله با ترس

چرا ترس به سراغ ما می آید ؟ | راههای مقابله با ترس

بدون ديدگاه

در این مقاله در تلاشیم تا بتوانیم به شما راههای مقابله با ترس را به شما نشان دهیم .شاید برای شما نیز بارها اتفاق افتاده باشد که بی دلیل می ترسید در صورتی که وقتی به زوایای درونی خود رجوع می کنید به این باور می رسید که ترس شما بسیار بیهوده بوده است .

از نظر روانشناسان ترس یک پدیده غریضی  کاملا طبیعی است که از هنگام تولد در وجود همه ی انسان ها پدیدار می شود اما ترس زمانی به یک آسیب تبدیل میشود که از حالت عادی خود خارج شده و شدت پیدا می کند .

در این حالت شما برای مقابله با ترس خود باید عامل ترس را بیابید و سپس بر ترس خود غلبه کنید در این مقاله راهکارهایی را ارائه داده ایم .

 

  • مفهوم ترس 

برای اینکه بتوانید راههای مقابله با ترس را بیابید باید ابتدا با مفهوم ترس آشنایی پیدا کنید .از نظر روانشناسان ترس یک احساس است که اگر نباشد انسان نمیتواند روند عادی زندگی خود را طی کند .

ترس با ایجاد علامت هایی در فرد سبب میشود که زندگی او دچار تغییر شود اگر این ترس در حد طبیعی و نرمال باشد مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند اما اگر از حالت طبیعی خارج شود مشکل ساز می شود .

از لحاظ بیولوژیکی ثابت شده است که ترس واکنش طبیعی ما به محیط بیرون و اتفاقات آن است برای مثال زمانی که از خیابان رد می شوید اگر ماشینی به سرعت به سمت شما بیاید شما خود را به کنار می کشید در حقیقت ترس جان شما را نجات داده است .

حال بیایید به این موضوع موشکافانه تر نگاه کنید چه چیزی باعث می شود که یک احساس طبیعی به معضلی برای شما تبدیل شود خوشحال باشید شما اولین قدم را برای غلبه بر ترس مخرب برداشته اید آن هم شناخت ترس است .

راههای مقابله با ترس

  • کشف علت ترس یکی از راههای مقابله با ترس

برای اینکه بتوانید بر ترس خود غلبه کنید باید علت ترس خود را بیابید ،همه ی ما ترس های نهفته ای در درونمان داریم مثلا بی جهت از ارتفاع و یا تاریکی می ترسیم بسیاری از ترس های ما ریشه در کودکی ما دارد بنابراین شما باید کودکی خود را مرور کنید و سپس علت ترس خود را برای مقابله با ترس بیابید .

ابتدا از خود سوال بپرسید که چرا میترسم ؟شاید در کودکی تجربه ی دردناکی داشته اید که سبب شده اکنون از اتفاقاتی مشابه آن واهمه داشته باشید برای اینکه بتوانید علت ترس خود را پیدا کنید به پیشنهادهای کاربردی زیر عمل کنید:

  • دست از سرزنش خود بردارید
  • زمانی را در روز به خودتان اختصاص دهید و در خلوت به علت ترس بیندیشید
  • در مورد ترس خود سوال بپرسید
  • با خود صادق باشید
  • ترس های خود را یادداشت کنید
  • برای مقابله با ترس با خودتان گفتگوی درونی انجام دهید

یکی از راههای مقابله با ترس گفتگوی درونی است من خود بارها از این روش استفاده کرده ام و تا حدود زیادی نیز موفق بوده ام اینکه با خودتان حرف بزنید و دلیل ترس حود را بازگو کنید میتواند از شدت ترس بکاهد .

برای اینکار می توانید جلوی آینه بنشینید و با خودتان صحبت کنید از خودتان بپرسید ایا این ترس ارزش مختل کردن زندگی و آرامش شما را دارد و سپس خود را در دل ترس قرار دهید تصور کنید اتفاقی که از آن می ترسید محقق شده است در آن صورت متوجه خواهید شد آنقدرها هم ترسناک نبوده است .

  • به شهربازی بروید

برای مقابله با ترس ما به شما پیشنهاد می کنیم که به شهربازی بروید و انرژی های منفی خود را تخلیه کنید برای اینکار می توانید از عمق وجود خود فریاد بکشید تا ترسهای درونی شما از بین بروند .

سعی کنید تا می توانید شاد باشید و از طریق تخلیه انرژی بر ترسهای خود غلبه کنید این شما هستید که میتوانید خود را تغییر دهید وجز خود شما کسی نمی تواند به شما کمک کند .

  • ذهنیت خود را تغییر دهید

برای مقابله با ترس باید بتوانید افکار خود را کنترل کنید همانطور که می دانید ترس احساسی درونی است که از ذهن و فکر شما نشئت می گیرد بنابراین کنترل افکار خود را به دست بگیرید و اجازه ندهید افکار منفی به سراغتان بیاید .

شما با گوش دادن فایل های های صوتی انگیزشی می توانید ذهنیت خود را تغییر دهید و به این باور برسید که ترس های شما منبع بیرونی ندارند بلکه از درون شما سرچشمه می گیرند .

خواندن کتاب نیز می تواند تا حدود زیادی به تغییر باورهای شما در زمینه ترس کمک کند .برای مقابله با ترس می توانید کتابهای مربوط به همین موضوع و همچنین مقاله های انگیزشی را مطالعه کنید .

 

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.