مدیریت عملکرد

مدیریت عملکرد سازمان چیست ؟ اهداف درون سازمانی و برون سازمانی

بدون ديدگاه

در این مقاله قصد داریم در مورد مدیریت عملکرد به اختصار توضیحاتی را ارائه دهیم و امیدواریم که مفید واقع شود .

مدیریت عملکرد در سازمان سبب می شود تا اهداف سازمان دستیافتنی شوند و روابط بین کارکنان و مدیران به شکل موثر و مفید اجرا شود .یک سازمان برای اینکه بتواند به اهداف درون سازمانی و برون سازمانی خود برسد نیازمند مدیریت عملکرد است تا بتواند همه چیز را برای ارتقای سازمان پیش ببرد .

برای اتخاذ تصمیم گیری های بسیار مهم مدیران ارشد و مدیران میانی نیازمند راهکارهایی هستند تا بتوانند  ،اوضاع را در کنترل خود داشته باشند و عملکرد کارکنان و سازمان به بهترین شکل تغییر دهند .

  • مدیریت عملکرد چیست ؟

مدیریت عملکرد ابزاری است که با استفاده از آن مدیران می توانند عملکرد کارکنان را نظارت و ارزیابی کنند و به اهداف سازمان دست پیدا کنند .مدیریت عملکرد مجموعه ای از روش ها و ابزارهاست که در نهایت به بهبود عملکرد سازمان و کارکنان می انجامد و سبب میشود کارکنان بهترین و بالاترین کیفیت کار و توانایی خود را ارائه دهند .

 

  • مدیریت عملکرد راهی برای دستیابی به اهداف سازمان 

اگر شما مدیر یک شرکت و یا سازمان هستید قطعا برای رسیدن به اهداف سازمان خود همیشه دچار مشکل هستید اینکه چه طور می توانید عملکرد کارکنان را بهبود ببخشید و بازدهی سازمان را به بالاترین حد خود برسانید .

مدیریت عملکرد برای مدیران و رهبران سازمان است که میخواهند کارمندان و اعضای سازمان را نظارت و ارزیابی کنند .برای رسیدن به اهداف سازمان یک مدیر باید بتواند در شرایط حساس تصمیمات منطقی و مهمی را ارائه کند .

اقدامات لازم برای رسیدن به اهداف سازمان :

  • اهداف سازمان خود را مشخص کنید
  • برنامه ریزی دقیقی  برای رسیدن به این اهداف انجام دهید
  • انتظارات خود را از کارکنان خود مشخص کنید
  • تقسیم وظایف کنید
  • بر اعمال کارکنان نظارت کامل داشته باشید

 

  • مدیریت عملکرد یک ارزشیابی شخصی نیست 

برای رسیدن به اهداف درون سازمانی و برون سازمانی مدیران نیازمند مدیریت عملکرد هستند ،مدیریت عملکرد یک ارزشیابی شخصی نیست بلکه باید از تمام جهات عملکرد سازمان و کارکنان را زیر نظر گرفت و مورد بررسی قرار داد .

از این طریق مدیران می توانند نقاط ضعف و قوت سازمان را پیدا کنند و در رفع و گسترش آن قدم بردارند .بنابریان مدیران با کمک ابزارهای لازم  می توانند روابط سازمان را بهبود بخشند .

یک برنامه رسمی مدیریت عملکرد تمام جوانب سازمان را ارزیابی می کند و برای بهینه سازی روند کارکرد سازمان و کارکنان راه حل ارائه می دهد .یک مدیر می تواند از طریق برنامه عملکرد مدیریت چشم انداز و انتظارات آینده را پیش بینی کند و برای رسیدن به آنها قدم بردارد .

مدیریت عملکرد

  • مدیریت عملکرد راهی برای استفاده ی بهتر از توانایی های بالقوه 

مدیریت عملکرد راهی است تا از طریق آن استعدادهای بالقوه ی کارکنان در محیط کار شکوفا شود گاهی اوقات اشخاص در جایگاه شایسته ی خود قرار ندارند و یا اینکه براساس توانایی های خود در جایگاه شغلی قرار نگرفته اند .

مدیران با برنامه ریزی دقیق می توانند استعدادها و توانایی های بالقوه را شناسایی کنند و در جهت بهتر ساختن شراط کار و سازمان قدم بردارند .

مدیریت عملکرد فرایند ایجاد یک محیط کار یا شرایطی است که در آن افراد امکان انجام هر چه بهتر توانایی های خود را دارند.

  • چرا مدیریت عملکرد ؟

با استفاده از قوانین مدیرت عملکرد می تواند به شفاف سازی مسائل سازمان پرداخت و مسئولیت پذیری را در میان کارکنان نهادینه کرد . قوانین مشخص شده مانند راهنمایی می ماند که مسیر را مشخص می کند و به همه ی اعضای سازمان درک درستی از مسائل و مشکلات درون سازمانی و برون سازمانی ارائه می دهد .

زمانی که انتظارات و وظایف مشخص باشند ،در نتیجه محیط کار دارای مملو از آرامش خواهد شد و شانس و تصادف جای خود را به واقعیت و منطق میدهد .

در این صورت وظیفه شناسی در سایر اعضا نهادینه خواهد شد و مدیران ارشد و سایر مدیران نگران وظایف و نوع عملکرد کارکنان نخواهند بود .مسئولیت پذیری در اعضای سازمان به صورت یک اخلاق حرفه ای در می آید و از این طریق اهداف سازمان دستیافتنی تر خواهد شد .

 

 

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.