موفقیت پروژه

موفقیت پروژه به چه عواملی بستگی دارد ؟ | موفقیت پروژه

بدون ديدگاه

موفقیت پروژه یکی از دغدغه های اصلی مدیران می باشد اینکه پروژه ی مورد نظر را در زمان مشخص تحویل دهند و انتظارات مشتریان را طبق برنامه برآورده کنند .

برای موفقیت پروزه معیارهای بسیاری وجود دارد که این معیارها بستگی به شرایط و ماهیت سیستم اجرایی داد بنابراین بررسی عوامل موفقیت و یا شکست پروژه ها امری نسبی و بسیار پیچیده است و برای اینکه نتیجه ی درستی حاصل شود باید جوانب را مورد بررسی قرار داد .

  • عوامل موفقیت پروژه یا شکست آن به عوامل محیطی وابسته است

اگر یک مدیر بخواهد عوامل موفقیت و یا شکست یک پروژه را مورد بررسی قرار دهد باید به این نکته توجه داشته باشد که عوامل محیطی و واقعیات و سایر گزینه ها بر موفقیت یا شکست پروژه تاثیرگذار است .

بنابراین این عوامل محیطی می توانند بر سرعت انجام یک پروژه بیفزایند و یا موانعی برای انجام آن ایجاد کنند .یک مدیر دانا با شناسایی درست عوامل موجود در صدد رفع موانع برمی آید و عوامل سرعت بخشیدن به پروژه را گسترش می دهد .

 

  •  برنامه ریزی مدون 

اینکه شما به عنوان یک مدیر بخواهید به موفقیت برسید شاید در ابتدا کار بسیار راحتی به نظر برسد اما در طول زمان متوجه خواهید شد برای رسیدن به موفقیت در پروژه هایتان باید برنامه ریزی دقیق و مدونی داشته باشید .

شما باید برای رسیدن به اهداف سازمان برنامه ریزی دقیق خود را لحظه به لحظه انجام دهید و آسیب های احتمالی را شناسایی کنید .از ابتدا یک لیست مشخص خود کنید و کارهایی که برای رسیدن به موفقیت در پروژه لازم است را یادداشت کنید برای تمام فعالیت ها زمان مشخصی قرار دهید .

 

  • اهداف سازمان خود را مشخص کنید 

برای موفقیت در پروژه باید ابتدا اهداف سازمان خود را مشخص کنید شما باید بدانید این پروژه چه سودی برای سازمان به ارمغان می آورد و ابتدا یک تصویر مشخص از اهداف سازمان ترسیم کنید .

ممکن است شما یک یک سازمان کوچک داشته باشید یا صاحب یک کارگاه تولیدی کوچک باشید،اهمیتی ندارد سازمان شما تا چه حد گسترش دارد شما برای رسیدن به موفقیت در پروژه هایتان باید اهداف سازمان خود را مشخص کنید .

ممکن است شما بخواهید یک قرارداد جدید با یک شرکت بین المللی برقرار کنید برای موفقیت در این پروژه باید ابتدا هدف از انعقاد این قرارداد را نیز بدانید و چگونه می توانید به موفقیت برسید .

 

  • موانع و دلایل احتمالی شکست پروژه را شناسایی و از بین ببرید 

در مسیر موفقیت پروژه شما باید موانع و دلایل احتمالی شکست را شناسایی کنید و آنها را از میان بردارید .برای اینکار شما نیازمند ارزیابی دقیق محیط کار ،محیط پیرامون و سایر عوامل که در شکست یا موفقیت دخیل هستند؛ هستید .

اهداف تجاری خود را در نظر بگیرید ،مشتری های خود را بشناسید و از این طریق موانع احتمالی را شناسایی کنید .این را بدانید که موفقیت پروژه بستگی به تمام عوامل دارد و این یک کار تیمی است شما باید همه ی عوامل را بسنجید و در جهت پیشبرد پروزه قدم بردارید .

 

  • یک معیار زمان تحویل پروژه است

شما باید برای موفقیت این را بدانید که پروژه را سر زمان مشخص تحویل دهید یعنی به گونه ای رفتار کنید که سر زمان مشخضص پروژه به اتمام رسیده باشد .پروژه توسط مدیر کمپانی یا سازمان آغاز می شود اما تا اتمام و موفقیت ان کار تیمی از اهمیت بسیاری برخوردار است .

مدیر باید شاخص های ارزیابی پروژه را در دسترس داشته باشد و از پیشرفت پروژه اطمینان حاصل کند .

موفقیت پروژه

  • مدیر باید بازخورد مشتریان را مورد ارزیابی قرار دهد 

برای موفقیت مدیر باید بازخورد مشتریان را ارزیابی کند و نقاط ضعف و قوت را مورد بررسی قرار دهد .

عملکرد پروژه توسط مدیر ارزیابی می شود یک مدیر باید بتواند در شرایط بحرانی تصمیمات درستی را اتخاذ کند و این موضوع ار در نظر داشته باشد که اهداف سازمان با پروژه مغایرت نداشته باشد .

 

  • تیم پروژه باید دارای قدرت بالا و مهارت های کافی باشد 

برای موفقیت یک پروژه تدبیر مدیر کافی نیست بلکه نیاز به یک تیم با تجربه با مهارتهای لازم است . موفقیت یا شکست پروژه بستگی به همدلی و همکاری اعضای سازمان است اینکه برای رسیدن به اهداف سازمان هر کسی مسئولیت پذیر باشد و وظایف خود را به موقع انجام دهد در این صورت موفقیت پروژه قطعی خواهد بود .

 

 

 

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.