آسیب های خشم

خشم چه آسیب هایی به به ذهن و جسم انسان وارد می کند؟| آسیب های خشم

بدون ديدگاه

وجود خشم همیشه بد نیست بلکه زمانی به یک مشکل تبدیل می شود که از حد عادی خود خارج شود و فرد را در شرایط بحرانی قرار دهید در این مقاله به بررسی آسیب های خشم می پردازیم و امیداریم این مقاله مورد پسند شما واقع شود .

خشم در موارد بسیاری می تواند به عنوان یک هشداردهنده عمل کند و ما را از عواقب احتمالی باخبر سازد .حال چه اتفاقی می افتد که خشم به یک معضل تبدیل می شود و آرامش را از ما سلب می کند ؟

  • خشم و استرس بیش از حد

تفاوت میان خشم و استرس چیست ؟ زمانی که شما برای موضوعی مهم نگران می شوید و این نگرانی از حد خود فراتر میرود شما دچار استرس و تنش روانی می شوید در این حالت ممکن است دست و پای خود را گم کنید  و یا حتی خشمگین شوید .

عصبانیت شما سبب می شود مغز درست کار نکند و شما تصمیمات نادرستی را ارائه دهید .زمانی که شما دچار استرس شدید می شوید خشم نیز به سراغ شما می آید .

از لحاظ فیزیولوژیکی بدن شما برانگیخته می شود و در نتیجه آسیب های روحی و جسمی را به بدن خود وارد می کنید .این را بدانید همیشه استرس منجر به خشم نمی شود بلکه ممکن است در حالت های دیگری همچون افسردگی و یا وسواس ظاهر شود .

آسیب های خشم

  • خشم چه آسیب هایی را به بدن وارد می کند 

الف. آسیب های جسمی 

خشم زیاد سبب می شود جسم شما دچار آسیب های فراوانی شود .زمانی که شما خشمگین می شود قلب شما با سرعت زیادی خون را پمپاژ می کند در نتیجه فشار خون شما بالا می رود و بافتهای بدن شما با سرعت زیادی خون را دریافت می کنند .

در این حالت تپش قلب شما زیاد خواهد شد و امکان بیماری های قلبی عروقی در شما افزایش پیدا می کند .استرس و خشم آسیب های زیادی را به معده وارد میکند زیرا در حالت خشم معده اسید بیشتری را ترشح می کند در نتیجه با افزایش ترشحات شما دچار ناراحتی های معده خواهید شد .

دردهای ماهیچه ای از دیگر آسیب های خشم است که اگر نتوانید خشم خود را کنترل کنید به مرور زمان دچار دردهای شدیدتری خواهید شد .

ب. آسیب های روانی 

شما تصور می کنید با خشمگین شدن تنها بهجسم خود آسیب می زنید بلکه نمی دانید آسیب های خشم فراتر از اینهاست .خشم و عصبانیت زیاد سیستم عصبی شما تحت تاثیر قرار می دهد د راین صورت شما به مرور زمان آسیب پذیر تر خواهید شد .

تنش های عصبی سبب می شود روح و روان شما تحت تاثیر قرار بگیرد و در بیماری های روحی روانی به سراغ شما خواهد آمد . گوشه گیری ،افسردگی و بی قراری از عوارض خشمگین شدن زیاد است .

شما اگر نتوانید خشم خود را کنترل کنید به مرور زمان دچار بیماری های روانی خواهید شد که به راحتی نیز جبران نخواهند شد .

  • برای حفظ سلامتی خود خشم خود را کنترل کنید 

در بالا در مورد آسیب های خشم مطالبی را ارائه دادیم اگر شما بخواهید جسم و روح سالمی داشته باشید باید بتوانید خشم خود را کنترل کنید .اولین قدم برای کنترل خشم جستجوی دلیل خشم است .

اگر شما بتوایند علت خشم خود را شناسایی کنید در نتیجه می توانید بر خشم خود غلبه کنید .

راههای زیادی برای غلبه بر خشم وجود دارد .یکی از این راهها وجود آرامش در زندگی شما است پیشنهاد می کنم مقاله ی آرامش در زندگی را مطالعه کنید تا بتوانید زندگی آرامی داشته باشید و از این طریق بر خشم خود غلبه کنید .

 

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.