انباره ی داده ها

انباره ی داده یا data ware house چیست ؟ | انباره ی داده ها

بدون ديدگاه

انباره ی داده ها

انباره ی داده ها یا data warehouse به مجموعه ای از اطلاعات و داده ها گفته می شود که مدیران و تصمیم گیرندگان به وسیله ی ان می توانند به تحلیل و بررسی داده ها و اطلاعات بپردازند .

انباره ی داده ها در هوش تجاری از اهمیت بسیاری برخوردار است و به عنوان هسته ی مرکزی هوش تجاری به حساب می آید .

شرکت ها برای بهبود نتایج و تصمیم گیری های خود از BI  استفاده می کنند حال آنکه اگر اطلاعات جامع و دقیقی در دسترس آنها باشد در نتیجه در تصمیم گیری های خود موفق تر عمل خواهند کرد .

  • انباره ی داده ها به تحلیل داده ها کمک می کند

تمام اطلاعات موجود یک شرکت و یا کمپانی در پایگاه داده ای که اصطلاحا به آن انباره ی داده ها می گویند ذخیره می شود .

تصور کنید که شما به عنوان یک مدیر یک شرکت بخواهید تصمیات مهمی را اتخاذ کنید د راین صورت اگر داده ها به صورت پراکنده باشند شما نمی توانید تصمیم درستی را ارائه دهید .

وجود یک پایگاه انباره ی داده ها به شما کمک می کند تا بتوانید تصمیمات درستی را اتخاذ کنید و بهترین نتیجه را ارائه دهید .

انباره ی داده ها برای اعمال گزارش و تحلیل داده ها به کار می رود .از سال ۱۹۸۰ نیاز به انباره ی داده ها احساس شد و د رکنار سیستم های تحلیلی تعبیه شد .

  •  یک انباره ی داده مخزن اطلاعات حال و گذشته می باشد

کارشناسان هوش تجاری داده های گذشته و اکنون سازمان را جمع آوری می کنند ،انباره ی داده ها یک مخزن اصلی برای داده های گذشته و اکنون است که برای جمع آوری گزارش و تحلیل و آنالیز داده ها در دسترس مدیران و کارشناسان هوش تجاری می باشد .

 

  • چرا از data warehouse استفاده می کنیم ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا از انباره داده ها استفاده می کنیم ؟ مدیران و تصمیم گیرندگان برای اتخاذ تصمیمات درست نیاز به استفاده از اطلاعات جامع و دقیق دارند .اگر اطلاعات به صورت پراکنده باشد آنها نمی توانند به عمق مسائل پی ببرند و مشکلات را ریشه ای حل کنند .

انباره ی داده ها سیستمی است که به تحلیل و تهیه گزارش های دقیق کمک می کند ،این اطلاعات و داده ها در یک پایگاه اطلاعاتی ذخیره می شوند و در نتیجه به یکپارچگی داده ها می انجامد داده ها از حالت پراکندگی خارج می شوند و به راحتی در دسترس مدیران و کارشناسان هوش تجاری قرار می گیرند .

هوش تجاری در کنار هوش مالی کمک زیادی به مدیران و تصمیم گیرندگان در راستای موفقیت و پیشرفت بیشتر ارائه می دهد .

اینکه مدیران می توانند سوابق اطلاعات را ذخیره کنند دلیل دیگری است برای اینکه از انباره ی داده ها استفاده کنیم .همچنین بازسازی دادها به صورت داده های معنی دار به مدیران کمک میکند تا بتوانند تصمیمات درستی را ارائه دهند .

  • انباره ی داده ها از سیستم های OLTP استخراج می شوند

با توجه به پیشرفت تکنولوزی و حجم زیاد اطلاعات سیستم های  OLTP به کمک مدیران و تصمیم گیرندگان و صاحبان کسب و کار آمدند .

سیستم های OLTP داده ها را جمع آوری می کنند و به مصرف می رسانند .انباره ی داده ها از سیستم های OLTP  استخراج می شوند و در دسترس مدیران قرار می گیرد .

سیستم های OLTP در خدمات بازرگانی و تجاری دیده می شود و برای ارائه خدماتی چون انبارداری ،دستگاههای خرید و فروش سهام و …مورد استفاده قرار می گیرند .

سیستم های OLTP بر روی پردازش آنلاین و بسیار سریع تاکید دارند و با توجه به یکپارچگی داده ها نمایان می شوند .یایگاههای اطلاعات OLTP  دارای اطلاعات بسیار دقیق و به روزی هستند .

انباره ی داده ها که از این اطلاعات دقیق و به روز استخراج می شوند به ارائه بهترین تصمیمات منجر می شود .سیستم های پردازش آنلاین برای ورود اطلاعات و فعالیت های کسب و کار مناسب هستند و دارای سرعت بالایی هستند .

  • پردازش تحلیلی آنلاین OLAP

انباره ی داده ها با استفاده از سیستم های تحلیلی OLAPمی تواند گزارش های تحلیلی مناسبی را در اختیار مدیران و تصمیم گیرندگان قرار دهد .این سیستم عملیاتی برعکس سیستم پردازش آنلاین از سرعت پایینی برخوردار است .

دلیل این سرعت پایین تحلیل داده های زیاد است و اینکه استفاده کنندگان از این سیستم معمولا مدیران و تصمیم گیرندگان هستند .OLAP دیدگاههای چند بعدی از اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهد .

پردازش تحلیل آنلاین به دلیل چند بعدی بودن قدرت حل مسائل پیچیده تر را به ما ارائه می دهد .مدیران با استفاده از سیستم تحلیلی آنلاین می توانند مسائل مربوط به کسب و کار خود را از زوایای مختلف بررسی کنند و به پاسخ همه ی سوالات خود برسند .

مدل چند بعدی سیستم تحلیلی آنلاین کمک می کند تا استفاده از داده ها به راحتی انجام بگیرد .تجزیه و تحلیل داده های موجود از اصلی ترین اعمال انباره ی داده ها می باشد که به مدیران در تصمیم گیری های نهایی کمک می کند

 

  • انباره ی داده ها موضوع گرا هستند 

انباره ی داده ها در هوش تجاری خاصیت موضوع گرایی دارد و به این مفهوم است که هر انباره ی داده یک موضوع خاص را نگهداری می کند و ماهیت داده ها همیشه حفظ می شود و در زمان نیاز این داده ها برای تحلیل و گزارش دهی استخراج و استفاده می شوند .

 

  • انباره ی داده ها دارای خاصیت یکپارچگی هستند 

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم یکپارچگی یکی از ویزگی های بارز انباره ی داده ها است .تمامی کدهای موجود در سیستم های عملیاتی باید مفهوم و معنای یکسانی داشته باشند تا در مواقع استفاده از آنها اشتباهی رخ ندهد .

داده ها و اطلاعات از سیستم های مختلف جمع اوری می شوند و عملیات یکپارچه سازی بر روی آنها انجام می شود .

  • در Datawarehous بر عکس OLTP زمان اهمیت زیادی دارد

یکی از ویژگی های بارز انباره ی داده ها زمان گرا بودن آن است اینکه هر داده ای باید مشخص باشد که در چه زمانی ایجاد و استخراج و ذخیره شده است چیزی که در OLTP چندان اهمیتی ندارد .

  • انباره ی داده ها خاصیت ذخیره سازی دارد 

انباره ی داده ها خاصیت ذخیره سازی دارد و می تواند اطلاعات را به شکل جداول نمایش دهد .انباره ی داده ها از دو نوع جدول تشکل شده است .

Dimension جدول هایی هستند که اطلاعات توصیفی را در خود جای می دهند اطلاعاتی مانند اطلاعات جغرافیایی ،اطلاعاتی در مورد نوع شغل و محل سکونت مشتری ارائه می دهند .

اطلاعات موجود در جداولی به نام Fact که نوعی از جدوال Dimension  است ذخیره می شوند و بیشترین فضای انباره ی داده ها به خود اختصاص می دهد .

 

تهیه شده توسط گروه آموزشی و انگیزشی سلام رویا

برای دیدن مطالب مرتبط بیشتر اینجا کلیک کنید

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.